Kurumsal Araç Kiralama

Ölçeği ne olursa olsun, tüm işletmeler satış, pazarlama, lojistik gibi birçok fonksiyonu için binek araçlara ihtiyaç duyar. Bu işletmelerin kendi bünyeleri için araç kiralamalarına ‘kurumsal araç kiralama’ denir. Filo araç kiralama hem bireysel hem de kurumsal olarak yapılabilmektedir. Kurumsal araç kiralamanın filo araç kiralamadan tek farkı kurumsal araç kiralamanın yalnızca tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirilebilir olmasıdır.

 

Kurumsal araç kiralama uzun dönemli veya kısa dönemli olarak yapılabilir. Uzun dönemli kurumsal araç kiralamanın avantajlarının farkına varan tüm işletmeler araç satın almak yerine araç kiralamayı tercih etmektedir. Çünkü araçların satın alınması şirket adına ciddi bir maddi yük oluşturmakla beraber araç parklarının operasyonel olarak yönetilmesi de ayrı bir iş yükü meydana getirmektedir. Aynı zamanda araç satın alma prosedürü şirketler için oldukça oyalayıcıdır. Araç kira bedelleri mali borçlar arasında yer almadığı için şirket bilançosu da güçlü görünecektir. Kurumsal araç kiralama sayesinde işletmeler hem maddi açıdan hem de zamansal olarak tasarruf edecektir.

 

Uzun dönemli kurumsal araç kiralamanın avantajları sadece bunlarla sınırlı değildir. Kurumsal araç kiralama ile birlikte şirketin vergi yükü de hafifleyecektir. Katma Değer Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, araç muayenesi, araç bandrolü gibi vergi bazlı kalemler yanında araç bakım ödemeleri de kira bedelleri içinde direkt olarak gider olarak gösterilir ve şirketin vergisinden düşmesini sağlar. Kiralama yapılan araçların zorunlu trafik sigortası ve diğer tüm sigortaları kiraya veren firma tarafından karşılanır. Aynı şekilde araçların belli aralıklarla yapılan bakım ve muayeneleri de kiraya veren firmaya aittir. Kiralanan araçlarda meydana gelebilecek herhangi bir kaza, arıza durumunda firma ikame araç sağlar ve aracın tamiri,teslim alınması/edilmesi kiralama yapılan firma tarafından organize edilir. Bu şekilde şirket kesintisiz bir şekilde faaliyetlerine devam edebilir. Şirketler zaman zaman farklı model ve tarzda araçlara ihtiyaç duyabilir. Şirket satın aldığı aracı değiştirmek istediğinde eğer satabilirse hem vergi ödemek zorunda kalacak hem alım/satım prosedürü ile zaman kaybedecek hem de aracın değerinin düşme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Kurumsal araç kiralama ile şirket  zamandan tasarruf ederek maddi kayıp yaşamadan ihtiyacına en uygun olan aracı temin edebilir. Şirketler herhangi bir sorusu veya sorunu olduğunda hızlı ve kolay bir şekilde danışmanlık hizmeti alabilir. 

                   

Yani özetle kurumsal araç kiralama ile şirketler;

  • Taksitli ödeme seçeneği ile toplu para çıkışını önler ve diğer ihtiyaçlarını finanse edebilir,

  • Vergiden direkt indirim sağlar,

  • Araç bakım & servis masraflarından maddi açıdan ve zamansal olarak kar eder,

  • Araç değer kaybını önler ve değişiklikleri kolayca takip edebilir,

  • Extra hizmetler ile kesintisiz ve eksiksiz bir şekilde faaliyetlerine devam eder.

    Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda uzun dönemli kurumsal araç kiralama araç satın almaya göre birçok yönden daha avantajlı bir durumdur .

 

Paylaş